Restoran Haftası

Gastronomiyle sosyal ve kültürel yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiren Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası’nın 10.su 15 Kasım - 30 Kasım 2019 tarihleri arasında Türk Mutfağı teması ile gerçekleşti. 10. Restoran Haftası’nın gastronomi partneri, Türk Mutfağı'nı ve yerel değerlerini korumak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Metro Türkiye oldu. Hilltown AVM, Hellmann’s ve FineDine ise Restoran Haftası’nın partnerleri arasında yer aldı.

15 gün süresince Türkiye'’nin en iyi restoran, bistro ve kafelerinde Restoran Haftası’na özel hazırlanmış menüler gastronomi tutkunlarını ağırladı. İstanbu’da şehrin en önemli restoranlarının katıldığı projede; kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri icin özel olarak hazırlanmış menüler ile geleneksel lezzetler, yerel malzemeler ile hazırlanan yenilikçi yemekler, sokak lezzetleri ve özel tarifler lezzet tutkunlarına yepyeni deneyimler yaşattı. Restoran Haftası’na ayrıca keyifli tadımlar ve söyleşiler de renk kattı.

Ülke gastronomisine yön veren restoranlar ve Derin Arıbaş, Kaan Sakarya, Didem Şenol, Deniz Temel, Esra Acar Koç, Faysal Üren, Rıza Belenkaya, Hazer Amani, Cihan Kıpçak, Giancarlo Gottardo, Bora Bozankaya, Ali Dövenci gibi mutfak kültürümüze değer katan onlarca şef, Restoran Haftası’nda Türk Mutfağı menuleri ve etkinlikleri ile misafirleriyle buluştu.

Restoran Haftası süresince restoranlarda, yerel malzeme dokunuşu ile hazırlanan farklı menü alternatifleri sunuldu. 35 TL olan Öğlen ve Kahvaltı Menüleri ve 60 TL olan Akşam Menulerine ek olarak tüm dümyada Michelin yıldızlı restoranlarda sunulan ve bizzat sunulduğu restoranın şefinin yarattığı en özel lezzetlerin bir arada deneyimlenebileceği “Tadım Menüleri” de yer aldı.

Restoran Haftası’nın partnerlerinden Hilltown AVM’de gerçekleştirilen “Tek Lokmada Restoran Haftası” etkinliğinde, restoranların bu festivale özel hazırladıkları tek lokmalık lezzetler gastronomi tutkunlarıyla buluştu.

Hafta boyunca İstanbul'daki restoranlarda Restoran Haftası’na özel menüler sunulurken Metro iş birliğiyle ülkenin en önde gelen s?efleri ile deneyimsel tadımların yapıldığı Tadına Bakma Sanatı etkinliği de de gerçekleşti. Social Table etkinlikleri, tadına doyulmaz sokak lezzetlerinin sunulduğu Sokak Yemekleri Partisi ve Sokak Tadında Masalar etkinliklerinin yanı sıra Türk mutfağının geleceğinin konuşulduğu ve Feriye’de gerçekleştirilen panel serisi Türk Mutfağı 2.0 da Restoran Haftası’na renk kattı.

10. Restoran Haftası restoranları, menüleri, etkinlikleri ve detaylarına www.restoranhaftasi.com adresinden ulaşabilirsiniz. 11. Restoran Haftası için websitemiz etkinlik yaklaştıkça yenilenecektir.

Restoran Haftası’nı sosyal medya hesaplarından takip etmeyi de unutmayın! Facebook/restoranhaftasi Instagram/restoranhaftasi

Galeri